MENU
FB TW YOUTUBE RSS

Заява учасників Форуму громадських правозахисних організацій України “Права людини на виборах” щодо забезпечення права на мирні збори в Україні

Конституція України гарантує громадянам право на мирні збори, мітинги, походи і демонстрації. Це право є природнім і невід’ємним. Відповідно до статті 39 Конституції обмежити це право може лише суд і лише у виключних випадках.

Проте всупереч нормам міжнародного права та Конституції України українська влада нехтує правом громадян на мирні збори. Систематичні порушення прав громадян періодично призводять до масових мітингів та демонстрацій з політичними, економічними та соціальними вимогами до влади. У свою чергу органи державної виконавчої влади, а подекуди й органи місцевого самоврядування, всупереч статті 39 Конституції України, яка гарантує свободу мирних зборів, намагаються не допустити проведення акцій протесту, забороняючи їх або виділяючи спеціальні зони – подалі від центральних вулиць міст – для проведення масових заходів. Подібні рішення свого часу ухвалили, зокрема, Київська, Полтавська та ін. міськради, посилаючись на указ Президії Верховної Ради СРСР ще від 28 липня 1988 року. Іноді влада вдається до силових дій, як, наприклад, розгром наметового містечка на Хрещатику 1 березня 2001 року, адміністративне й судове переслідування учасників протестів, насамперед, найбільш соціально незахищених, наприклад, студентів.

Сьогодні проблема з реалізацією прав громадян на мирні збори набуває особливої актуальності. До вже “звичайних” для України проблем додався фактичний початок виборчої кампанії 2004-го року і в різних регіонах України політичні сили різного спрямування проводять свої масові заходи. Спалахів політичної та громадянської активності слід очікувати протягом всього 2004-го року. В той же час забезпечити реалізацію прав громадян на мирні збори необхідно хоча би з тієї точки зору, що це сприяло би проведенню чесної й відкритої виборчої кампанії.

Особливе занепокоєння викликає проект закону України “Про мітинги, збори, походи і демонстрації”, поданий 23 березня 2004 року Президентом України. Цей проект передбачає, окрім обмежень щодо місця, часу й терміну проведення масових заходів, існування інститутів “уповноважених органів внутрішніх справ, виконавчої влади та місцевого самоврядування”, які матимуть право “приймати рішення про зупинення або припинення прилюдного заходу” (стаття 14 проекту) та “виводити з місця проведення прилюдного заходу громадян” (ст. 15) на свій власний розсуд, без рішення суду.

У зв’язку з цим учасники Форуму громадських правозахисних організацій звертаються до народних депутатів України – не схвалювати законопроект Президента “Про мітинги, збори, походи і демонстрації” у зв’язку з тим, що він порушує основоположні права людини та основні свободи й суперечить статті 39 Конституції України.

Учасники Форуму громадських правозахисних організацій заявляють, що наші організації слідкуватимуть за реалізацією права на мирні збори, мітинги, походи і демонстрації і всіма можливими засобами протидіятимуть порушенням цього права.

Резолюцію та звернення підписали 56 громадських організацій


   Рекомендувати цей матеріал  
X 

забув пароль

реєстрація