Права людини в Україні - 2005. VI. Право на доступ до інформації
Розвиток доступу до інформації у 2005 році був у фокусі інтересу суспільства: чи будуть виконані обіцянки прозорості й відкритості влади, надані під час Помаранчевої революції? Виявилося, що не так сталося, як обіцялося, хоча в цілому під тиском суспільства доступ до інформації покращився. У цьому розділі надається короткий опис подій у цій дуже важливій сфері для реалізації всіх прав і свобод.
1. Огляд нового законодавства[2]
Ще в квітні 2005 року Президент дав доручення Міністерству юстиції підготувати два законопроекти: про доступ до інформації та про інформаційну відкритість влади. Міністерство юстиції почало розглядати законопроекти про зміни та доповнення до Закону «Про інформацію», підготовлені Харківською правозахисною групою Державним комітетом з питань телебачення та радіомовлення. Крім того, в кінці року народним депутатом Віктором Мусіякою був внесений до парламенту законопроект про доступ до інформації, підготовлений Центром політико-правових реформ. Проте протягом року жоден законопроект не розглядався. На початку 2006 року Міністерство юстиції остаточно зупинилося на законопроекті ХПГ і почало готувати його для внесення від Кабінету міністрів. Можна сподіватися, що протягом 2006 року законопроект почне розглядатися Верховною Радою. Законопроект «Про інформаційну відкритість влади», який був раніше прийнятий у першому читанні, розглядався у другому читанні і, на жаль, був відхилений парламентом.
У кінці 2005 року Верховна Рада прийняла прогресивні закони, які поліпшують доступ до інформації, а саме Закон «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 (набирає чинності з першого червня 2006 року) і Закон «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо права на інформацію» від 12.12.2005. Закон «Про доступ до судових рішень» створює можливість для більшої відкритості судової влади. Даний Закон відповідає міжнародним стандартам, логічно побудований та значно полегшує процедуру доступу до судових рішень завдяки створенню Єдиного державного реєстру судових рішень (далі Реєстр). Згідно з Законом Реєстр – це автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень (рішень, судових наказів, постанов, вироків, ухвал). Обов’язок забезпечити введення в дію Єдиного державного реєстру судових рішень покладається на Державну судову адміністрацію України. Планується, що вже на момент набрання чинності Законом 01.06.2006 буде забезпечено постійне внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень, електронних копій судових рішень Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, апеляційних та місцевих адміністративних судів, апеляційних та місцевих господарських судів, апеляційних загальних, а внесення судових рішень місцевих загальних судів – не пізніше 1 січня 2007 року.
Важливою новелою Закону є те, що доступ до судових рішень внесених до Реєстру, буде відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України в повному обсязі. З єдиним обмеженням: у відкритих для загального доступу через оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади або офіційно опублікованих судових рішеннях не можуть бути розголошені відомості, що дають можливість ідентифікувати фізичну особу, такі відомості замінюються літерними або цифровими позначеннями. Необхідність такого обмеження зумовлена потребою забезпечити передбачене статтею 32 Конституції України право на приватність. До відомостей, які дають можливість ідентифікувати фізичну особу, закон відносить: імена (ім’я, побатькові, прізвище) фізичних осіб; адреси місця проживання або перебування фізичних осіб, номери телефонів чи інших засобів зв’язку, адреси електронної пошти, ідентифікаційні номери (коди); реєстраційні номери транспортних засобів. Крім цього у текстах судових рішень, відкритих для загального доступу, не можуть бути розголошені відомості, для забезпечення нерозголошення яких було прийнято рішення про розгляд справи в закритому судовому засіданні.
Закон також регулює питання захисту інформації, внесеної до Реєстру; відтворення та інше використання судових рішень; офіційне опублікування судових рішень; процедуру доступу до судових рішень заінтересованих осіб; порядок оскарження в разі відмови надати доступ до судового рішення.
Законом «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо права на інформацію», який був ухвалений Верховною Радою 12 грудня 2005 року, внесені зміни до положень статей 23, 277, 278, 296, 301, 302 Цивільного кодексу України. Зокрема, була прийнята нова редакція статті 277 ЦК. Попередня редакція ч. 3 ст. 277 ЦК була некоректною: «вважається, що негативна інформація, поширена про особу, є недостовірною». Саме тому для уникнення неоднозначного тлумачення цієї норми судами, ч. 3. ст. 277 ЦК була викладена в наступній редакції: «…негативна інформація, поширена про особу, вважається недостовірною, якщо особа, яка її поширила, не доведе протилежного». Зі статті 302 Цивільного кодексу України було вилучене положення: «…не допускається також збирання інформації, яка є державною таємницею або конфіденційною інформацією юридичної особи». Це, безперечно, дуже важлива позитивна зміна, оскільки вона фактично спростовує зміни до Закону про пресу, прийняті 11 травня 2004 року, згідно з якими звужувалася норма статті 34 Конституції: проголошувалося «право кожного громадянина вільно і незалежно шукати, одержувати, фіксувати, зберігати, використовувати та поширювати будь-яку відкриту за режимом доступу інформацію за допомогою друкованих ЗМІ». Тим не менше необхідно скасувати зміни до Закону про пресу явним чином.
У серпні 2005 року оприлюднена нова редакція Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затверджена Наказом СБУ за №440 від 12.08.2005 р. і зареєстрована Мінюстом України за №902/11182 від 17.08.2005 р.[3]
Цей документ відрізняється від попереднього тим, що в ньому введені визначення допоміжних слів та термінів, в кожній статті визначені також установи, державні експерти яких, включили ті чи інші відомості до таємних. Це, безумовно, є позитивною рисою нової версії ЗВДТ.
Новий ЗВДТ містить майже на 50 статей більше, але зовсім нової інформації, що тепер становить державну таємницю, не так багато. Деякі із статей деталізовано і переформульовано, і таким чином збільшена кількість статей. Серед зовсім нових для ЗВДТ відомостей слід відзначити відомості про конкретні показники впливу гідрометеоумов на дії ЗС, їх тактику (ст. 1.2.5), організацію прихованого управління військами (ст. 1.5.5), схеми фельд’єгерського зв’язку (ст. 1.7.3), про довгострокові прогнози, оцінки центральних органів влади щодо перспектив стратегічного розвитку двостороннього (багатостороннього) співробітництва з питань зовнішньої політичної діяльності України (ст. 3.1.5), про статистичні показники оперативно-розшукової та контррозвідувальної діяльності, що дають змогу здійснити кількісну оцінку оперативних сил і засобів, які застосовувались для здійснення цієї діяльності (ст. 4.4.8), про морально-психологічний стан у військах (1.2.1, 1.2.2, 4.6.4) та психогенні втрати (1.2.3), про охорону та оборону дипломатичних представництв України за кордоном (4.7.4, 4.7.5).
Більш детальний аналіз ЗВДТ викликає запитання про доцільність деяких формулювань, а також правомірність віднесення певної інформації до таємної.
У відповідності до п. 22 ст. 85 Конституції України «затвердження загальної структури, чисельності, визначення функцій Збройних сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також Міністерства внутрішніх справ України» належить до повноважень Верховної Ради і тому не може бути державною таємницею. Тому із ст. 1.1.6 ЗВДТ ці відомості треба вилучити із переліку таємних. Те саме відноситься і до ст. 4.1.11, яка засекречує штатну чисельність, в тому числі у цілому щодо СБУ та УДО. Чому це повинно бути секретом?
Чому вартість постачання озброєння (ст. 1.4.7) щодо ЗС, ДПС, МВС становить державну таємницю? Адже ст. 4. ч. 5 Закону України «Про демократичний цивільний контроль над воєнною організацією і правоохоронними органами держави» передбачає здійснювання цивільного контролю на основі «прозорості видатків на національну безпеку і оборону».
Зовсім незрозуміло, чому і в цьому ЗВДТ до таємних відомостей віднесене постачання речового та медичного майна в цілому щодо ЗС (ст. 1.4.8), хоча чисельність військ в цілому не є таємницею.
Дещо застарілими виглядають статті 1.11.5, 1.11.7 і 1.11.8 щодо топографічних даних, бо зйомки з космосу дають можливість складати умовному противнику дуже якісні і точні карти.
Ст. 3.1.5 забороняє, по суті, будь-які аналітичні прогнози і оцінки діяльності України в міжнародній сфері, бо це так чи інакше може впливати на потенційне співробітництво. Якщо у такому вигляді стаття буде застосовуватись, то Україна знову стане закритою державою з невідомими цілями своїх зовнішніх контактів і співробітництва.
Незрозуміло, чому обсяг надходжень від експорту озброєння створює загрозу національним інтересам і безпеці України (ст. 3.2.4, 3.2.5). Слід зазначити, що ці питання дуже жваво обговорюються у ЗМІ, в тому числі, і на телебаченні, за участю виробників озброєння, науковців та представників влади.
Ст. 4.2.7, яка за поданням усіх відомств – розвідка, служба безпеки, державна охорона, прикордонна служба, податкова служба – визнає державною таємницею «кількість приміщень, які на конфіденційній основі використовуються, готуються до використання або використовувалися раніше» для виконання завдань оперативної діяльності. Незрозуміло, як кількісний показник може негативно вплинути на результати оперативно-розшукової діяльності, але його засекречення дає дуже широкі можливості до махінацій і корупції у майновій сфері в кожній із зазначених служб.
Так само і засекречування статистичних даних розшукової та розвідувальної діяльності за окремими напрямами (ст. 4.4.8) дає дуже широкі можливості до порушення прав людини без будь-якої відповідальності за це. У статті, правда, йдеться про такі відомості, що дають змогу здійснити кількісну оцінку оперативних сил і засобів, які застосовувалися для здійснення цієї діяльності. Але це не може завадити втаємниченню таких даних, наприклад, як кількість санкцій на зняття інформації з каналів зв’язку (телефонів, мобільних телефонів, електронної пошти, Інтернету, тощо), терміни цих оперативно-розшукових дій, та наслідки (скільки таких дій привели до судового розгляду справи, заради розслідування якої використовувалося прослуховування). Зате можна використовувати прослуховування у будь-яких цілях за розсудом секретних служб, про що вже не раз заявляли вищі посадові особи, політики, журналісти тощо.
Невідомо, про які відомості йдеться у ст.ст. 4.11.16 та 4.12.1, що можуть викликати засекречення державними експертами матеріалів судових справ та дізнання. Якщо розголошення цих відомостей «може завдати шкоди національним інтересам і безпеці», то ці відомості повинні становити державну таємницю і про засекречення в цьому випадку йдеться у ст.ст. 4.12.2 и 4.12.3, якщо ні – то матеріали повинні бути відкритими. Складається враження, що всі силові структури ввели ст.ст. 4.11.16 і 4.12.1 у ЗВДТ, щоби на свій розсуд і в своїх інтересах можна було засекречувати, фактично, будь-які матеріали дізнання та судочинства.
Майже всі перелічені недоліки були притаманні і попередньому ЗВДТ.
На нашу думку, необхідно виключити із ЗВДТ статті, у яких ідеться про «морально-психологічний стан особового складу» – засекречення цих даних є верхом безпринципності і безглуздя. Визначення самого терміну «морально-психологічний стан» або відомостей про нього ЗВДТ не наводить – просто у ст.ст. 1.2.1 та 4.6.4 йдеться про засекречування відомостей про морально-психологічний стан у військах (ЗС та ДПС), які дають змогу встановити боєздатність військових. Навіть із загальних міркувань ясно, що морально-психологічний стан визначається не тільки бойовою підготовкою (про що експерти подбали окремо), а насамперед відносинами між офіцерами та прапорщиками із солдатами, між самими солдатами, тобто так званими статутними (або нестатутними) відносинами, побутовими умовами та медичним обслуговуванням, можливостями спілкування та відвідування частин рідними й близькими солдат, представниками громадських організацій тощо. Таким чином, відомості про «дідівщину», якість харчування, використання солдат не за призначенням та інші негативні особливості строкової служби можуть вважатися державною таємницею. Тоді ясно, що і відомості про психогенні утрати особового складу теж становлять державну таємницю (ст. 1.2.3). Що стосується відомостей про ефективність морально-психологічного забезпечення підготовки чи застосування військ, які дають змогу встановити їх боєздатність (ст. 1.2.1, 4.6.4), то тут зовсім незрозуміло, що саме мається на увазі – може про ефективність впливу тих показників, які перелічені вище, а може, йдеться про якісь таємні психологічні або психогенні програми, які можуть впливати на боєздатність. Все це може призвести до суттєвих порушень прав людини, але ст. 8 Закону України «Про державну таємницю» забороняє засекречувати інформацію про факти порушень прав і свобод людини і громадянина.
Що стосується ст. 1.2.2, яка засекречує «відомості про морально-психологічну обстановку в районах застосування військ (сил), які дають змогу встановити їх боєздатність», то це яскрава ілюстрація того, наскільки Генштаб, експерти якого внесли до ЗВДТ всі три зазначенні статті (1.2.1, 1.2.2, 1.2.3) бажає закрити, відокремити армію від суспільства, яке армія і повинна захищати. Що ж саме мали на увазі експерти, що треба засекретити – паніку серед населення, ставлення населення до застосування військ, дії військових щодо населення тощо? І як це можна утаємничити – хіба що оточити весь район, де задіяні війська. Тут і стане ясно, що обстановка неблагополучна. Крім того, та ж ст. 8 Закону України «Про державну таємницю» забороняє засекречувати інформацію про надзвичайні явища, стан правопорядку, факти порушення прав людини і громадянина.
Це дуже цинічні і страшні статті, що підтверджується ще і ст. 1.2.3 про психогенні втрати особового складу, які перш за все залежать від морально-психологічного стану у військах та регіонах, де задіяні війська. Правда, психогенні втрати можуть виникнути ще і внаслідок безпринципної, а іноді непрофесійної роботи медичних комісій, які дають дозвіл на призов явно хворих юнаків, що значно підриває не тільки авторитет, а й боєздатність армії.
Заради справедливості слід зазначити, що деякі статті попереднього ЗВДТ, що викликали нарікання, вилучені (наприклад, про перспективи співробітництва СБУ із спецслужбами інших країн, про опис під’їздів до великих залізничних вузлів, станцій тощо), деякі, наприклад, стосовно смертної кари, сформульовані більш коректно.
1.2. Доступ до нормативно-правових актів
Це питання детально розглянуте в Доповіді правозахисних організацій «Права людини в Україні – 2004». У 2005 році ситуація змінилася мало. Так і не був прийнятий Закон про порядок оприлюднення нормативно-правових актів, замість нього Міністерство юстиції випустило відомчу інструкцію, яка не може замінити закон. Не був скасований Указ Президента №503 від 10 червня 1997 року «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності», як і раніше, велика кількість нормативно-правових актів не оприлюднюються. Досі існує велика кількість закритих відомчих інструкцій, які для працівників відповідних відомств важать більше, ніж Конституція і закони України. Генеральна прокуратура України, як і раніше, не реєструє свої нормативні акти в Міністерстві юстиції відповідно до Указу Президента України №493 від 21 травня 1998 року, внаслідок цього багато нормативно-правових актів Генеральної прокуратури не друкуються. Це неприпустиме становище має бути виправлене: усі відкриті нормативно-правові акти органів виконавчої влади повинні оприлюднюватися і вміщатися до комп’ютерно-правових систем.
Певний прогрес відбувся відносно використання незаконних грифів обмеження доступу «Не для друку», «Опублікуванню не підлягає», «Для службового користування». Це стало наслідком широкої публічної кампанії: привернення суспільної уваги до цієї проблеми, відкритих листів до Президента, судових позовів, приєднання широкого кола громадських активістів Альянсу «Майдан», тощо.[4] Кампанія почалася в кінці січня 2005 року і мала такі результати.
По-перше, кількість актів, що отримують незаконні обмежувальні грифи, суттєво зменшилася. Якщо Президент Л.Кучма видав близько 900 актів під такими грифами, Прем’єр-Міністр В.Янукович – близько 100, то Президент В.Ющенко – 44 (42 укази, 2 розпорядження, з них 40 – до 1 квітня, а з 1 листопада 2005 р. – жодного), Прем’єр-Міністр Ю.Тимошенко – 15 (13 з грифом «Не для друку», 2 розпорядження з грифом ДСК), Прем’єр-Міністр Ю.Єхануров – жодного (одна постанова з грифом ДСК). Можна стверджувати, що практика використання грифів «Не для друку» та «Опублікуванню не підлягає» припинена.
По-друге, Міністерство юстиції України визнало протиправним використання обмежувальних грифів, не передбачених законодавством (див. лист Міністерства у додатку 1).
По-третє, після численних вимог правозахисників та громадянських активістів Міністерство юстиції надало назви спочатку 96 постанов та розпоряджень уряду В.Януковича, а потім – 295 актів усіх урядів України з грифом «Не для друку», починаючи з січня 2001 року (див. перелік цих 295 актів у додатку 2). При цьому Міністерство юстиції повідомило, що «згідно з дорученням Кабінету Міністрів України головні розробники актів Кабінету Міністрів України здійснюють експертну оцінку актів Кабінету Міністрів України, на яких проставлено позначки «Не для друку» та «Опублікуванню не підлягає» (відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 року №1893), і у разі наявності в актах конфіденційної інформації, що є власністю держави, – будуть підготовлені пропозиції щодо надання зазначеним актам передбаченого законодавством України грифу обмеження доступу, а у разі відсутності в них такої інформації – пропозиції щодо зняття позначок «Не для друку» та «Опублікуванню не підлягає» та опублікування актів у встановленому порядку».
Аналіз назв зазначених нормативних актів, як можна переконатися, засвідчує, що серед них є певна кількість документів оборонної тематики. Проте, щодо більшості документів виникають серйозні підозри як стосовно обґрунтованості їхнього засекречення, так і щодо законності здійснення дій, які вони передбачають. Такі документи можна розділити на три групи: корупційні дії; різноманітні пільги та преференції для вищих посадових осіб; кулуарні політичні домовленості. Запитання очевидне і просте – якщо в тих актах нема нічого незаконного, то нащо їх приховувати?
Зауважимо, що Секретаріат Президента розкрити навіть назви актів Президента з незаконними грифами так і не наважився, що стало предметом судових позовів.
Не хоче розкривати свої акти з незаконними грифами і Верховна Рада України. Саме її актами затверджувалися державні програмні документи, які визначають стратегію розвитку паливно-енергетичного комплексу України, але зміст деяких з них так і залишився невідомим. У той час, коли ці питання викликають дедалі жвавіший інтерес громадськості, є темою численних резонансних публікацій у ЗМІ та передвиборчої політичної полеміки, держава досі не створила механізмів достатньої відкритості та громадської участі у розробленні базових стратегічних рішень з розвитку паливно-енергетичного комплексу та забезпечення енергетичної безпеки України.
Досі залишається прихованою за грифом «Не для друку» зміст «Національної енергетичної програми України до 2010 року», яка була затверджена постановою Верховної Ради України від 15 травня 1996 р. № 191/96-ВР. Це є очевидним порушенням статті 34 Конституції, засекречування змісту Програми вочевидь не відповідає жодному з критеріїв віднесення інформації до державної таємниці у сфері економіки, науки і техніки, визначеним ст. 8 Закону України «Про державну таємницю».
У 2005 році під керівництвом Кабінету Міністрів України здійснено розробку проектів «Концепції розвитку паливно-енергетичного комплексу до 2030 року» та «Основних напрямків енергетичної стратегії України на період до 2030 року та подальшу перспективу». Проекти згаданих документів розглядаються різними органами державної влади, їх представлено міжнародним донорським організаціям, зокрема – керівництву Світового Банку. В той же час процес їхньої розробки та обговорення досі залишається практично закритим для громадськості. У відповідь на звернення українських недержавних організацій з пропозиціями провести громадські консультації щодо змісту проектів енергетичних стратегій від вищих органів виконавчої влади вдалося отримати лише посилання на те, що згадані проекти розміщено на сайті Міністерства палива та енергетики України. У свою чергу Мінпаливенерго обходить увагою пропозиції щодо громадської участі у прийнятті рішень з питань енергетичної стратегії України.
Слід зазначити, що всі вищезгадані стратегічні програми є загальнообов’язковими політичними актами. Вони є складовою не лише енергетичної, а й екологічної політики, оскільки визначені ними заходи в перспективі можуть впливати на довкілля, а також на рівень національної безпеки. У даному разі відповідно до ст. 6, 7 міжнародної «Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля» (Оргуська Конвенція) Україна повинна забезпечити участь громадськості1 під час розробки таких документів вже на ранньому етапі, коли відкриті всі можливості для розгляду різних варіантів, і коли участь громадськості може бути найбільш ефективною.
Прикро, що не вдається отримати предметні відповіді щодо правомочності застосування обмежувальних грифів та інших форм обмеження доступу до базових державних документів від Верховної Ради України та Кабінету Міністрів. Так, і у 2005 році без відповіді по суті заданих запитань залишено інформаційні запити представників громадських організацій щодо правомірності застосування Верховною Радою України обмежувальних грифів доступу до інформації загалом, та у конкретному випадку – застосування грифу «Не для друку» при прийнятті Постанови Верховної Ради України від 15 травня 1996 року № 191/96-ВР, а також щодо кількості нормативних актів, прийнятих Верховною Радою України у 2000 – 2005 роках з обмежувальними грифами «Не для друку» та «Для службового користування».
Отже, є очевидним, що кампанію проти використання незаконних грифів обмеження доступу необхідно продовжувати, допоки не будуть розкриті суспільно значимі документи.
1.3. Практика доступу до інформації
У 2005-2006 р.р. правозахисні організації двічі подавали інформаційні запити для отримання офіційних даних щодо стану з правами людини в країні на національному та регіональному рівнях. Інформаційні запити подавалися одночасно до більшості центральних органів виконавчої влади, Конституційного та Верховного Судів, Генеральної прокуратури, Державної судової адміністрації, регіональних органів МВС, Генеральної прокуратури, Міністерства юстиції, Державної судової адміністрації, Державного комітету з телебачення та радіомовлення, апеляційних судів, облдержадміністрацій, а також звернення до органів місцевого самоврядування. Спочатку запитувалася інформація за 2003, 2004 і перші 6 місяців 2005, а потім за 2005 рік. У разі відсутності відповіді або відмови в наданні інформації учасники проекту оскаржували в суді незаконні дії (бездіяльність) відповідного органу. Цей проект ще триває, але вже можна зробити певні висновки.
Згідно зі статтями 32-34 Закону «Про інформацію», інформаційні запити мають вивчатися відомствами протягом 10 днів, і протягом цього терміну державний орган повинен письмово сповістити автора запиту про те, що запит буде задоволений, або що запитувана інформація не підлягає передачі для ознайомлення. При цьому відмови мають бути вмотивованим. Запити мають задовольнятися протягом місяця. Якщо відповідь на запит не може бути підготовлена в місячний термін, то державний орган зобов’язаний повідомити про відстрочку задоволення запиту, вказати причини, з яких запит не може бути задоволений у встановлений законом термін, і вказати дату задоволення запиту.
Майже жоден центральний чи регіональний орган державної влади, з тих, куди надсилалися запити, не відповів протягом 10 днів, що запит буде вдоволений чи в задоволенні запиту буде відмовлено. Така відповідь була скоріше винятком, ніж правилом. Загалом до центральних органів державної влади було направлено 295 інформаційних запитів. Задоволено 124 інформаційних запиту, отримано 51 відмову, 120 адресатів взагалі не надали відповідей. Було надіслано 111 повторних запитів, з них задовольнили тільки 9. Практика свідчить, що у разі задоволення інформаційного запиту відповідь переважно надсилається у встановлений законом термін (термін перевищено тільки у 18-ти випадках, основним чином – у відповідях Міністерства оборони України).
Листування з центральними органами влади дозволяє зробити висновок, що найбільш закритими державними органами, як і раніше є Міністерство охорони здоров’я України (проігнорувало всі запити окрім одного, на який надано відписку), Генеральна прокуратура України, Служба безпеки України. Значно гірше, ніж раніше, відповідав на запити Верховний Суд України. Причому якщо Верховний Суд і Генеральна прокуратура не відповіли практично на жодний запит (переадресувавши певну кількість до Державної судової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України, звідки отримано відповіді), то відповіді-«відписки» Служби безпеки України характеризуються свідомим і відвертим небажанням не надавати запитувану інформацію, мотивуючи псевдоправовими (на наш погляд) причинами. Загалом можна підсумувати, що підстави відмов в наданні відкритої за режимом доступу інформації, не відповідають ст. 34 Конституції України. та є порушенням конституційного права на доступ до інформації. Крім цього, необхідно відзначити, що деякі причини відмови в наданні інформації органами прокуратури, взагалі наштовхують на думку про необхідність створення «антології гумору прокурорських суджень» та підтверджують тезу про зниження загального рівня юридичної освіти та, як наслідок фаховості працівників прокуратури. Серед причин не задоволення інформаційних запитів, особливо враження справляють, такі:
– Органи прокуратури України не відносяться до органів законодавчої, виконавчої або судової гілки влади і тому не зобов’язані надавати інформацію за такими інформаційними запитами, як того вимагає ст. 32 Закону України «Про інформацію»;
– Відповідно до ст. 9 «…кожному громадянину забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законами України». Між тим, із змісту Вашого запиту не вбачається, для реалізації яких саме прав, свобод і законних інтересів організації, яку Ви очолюєте, необхідна інформація, яка Вами запитується, або як вона стосується Вас особисто. Таким чином, Ваше право як громадянина і голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» на отримання відповідної інформації не підтверджено, в зв’язку з чим законних підстав для її надання не має. Видача висновків громадян діючим законодавством не передбачено;
– Ця інформація надається лише вищестоящим органам прокуратури.
Водночас, з іншого боку, можна відзначити конструктивне ставлення до виконання Закону «Про інформацію» Державної судової адміністрації України, котра не припускалася ні ігнорування інформаційних запитів, ні безпідставних відмов і надала вичерпні відповіді на всі запити. Слід відзначити також значне поліпшення роботи з запитами Міністерства внутрішніх справ України.
У той же час слід відзначити цілковите нерозуміння органами державної влади тези про те, що засекречуватися може лише інформація, а не документи в цілому. Навпаки, якщо хоча б одне положення документа повинне мати обмежений доступ, то обмежується доступ до документа в цілому.
До суду було подано 6 позовів про визнання протиправними дій (відмов у наданні інформації) і бездіяльності (ненадання відповіді на інформаційні запити) органів державної влади. У цих позовах оскаржено 15 відмов у наданні інформації і 27 випадків ненадання відповіді на інформаційний запит. Судові процеси наразі тривають, але вже попередньо можна сказати, що органи державної влади дуже часто стверджують, що відповіді були надані, але пошта, мовляв, їх загубила. У ході судового засідання представники цих органів надають копію немовби надісланої відповіді, і суди на цій підставі намагаються закрити провадження у справі.
Що стосується регіональних органів виконавчої влади, то тут ситуація ще гірша: відповідають, частіше з порушенням термінів, передбачених законодавством, приблизно 30% установ, після повторного запиту – ще 30-40%, а зовсім не відповідають 30-40% установ (це не стосується обласних управлінь юстиції та регіональних відділень Державної судової адміністрації, які відповідають за запити, переважно дотримуючись законодавства; краще, ніж раніше, відповідають на запити регіональні управління МВС), при цьому відмови в наданні інформації приходили частіше, ніж змістовні відповіді. Особливо погано відповідають на запити регіональні органи прокуратури.
У цілому, на наш погляд, ставлення більшості органів державної влади та місцевого самоврядування до обов’язку надавати всім зацікавленим особам інформацію про свою діяльність відповідно до Конституції та Законів України «Про інформацію» та «Про звернення громадян», як і раніше, відверто зневажливе. Це свідчить насамперед про те, що більшість органів державної влади, як і раніше, фактично не звертають уваги на суспільство, яке доручило їм виконання визначених функцій і вправі запитувати про їхнє виконання.
3. Рекомендації
1. Розкрити всі нормативно-правові акти з грифами «Не для друку» та «Опублікуванню не підлягає» та проаналізувати документи з грифом ДСК щодо обґрунтованості їх засекречування.
2. Прийняти новий закон про інформацію, який гарантував би доступ до інформації в органах державної влади та місцевого самоврядування на основі Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R 19 (1981), REC 2 (2002), 13 (2000), Конвенції ЄЕК ООН щодо доступу до інформації, участі громадськості у прийнятті рішень та доступу до правосуддя у сфері охорони навколишнього середовища (Оргуська Конвенція, прийнята 25 червня 1998 року, ратифікована Україною у 1999 році) та інших міжнародних стандартів щодо свободи інформації.
3. Переглянути норми ст.15 Закону України «Про державну таємницю», в якому передбачити засекречування лише текстів, що містять державну таємницю, а не документів в цілому.
4. Проаналізувати «Звід відомостей, що становлять державну таємницю» з точки зору обґрунтованості засекречення інформації, користуючись трискладовим тестом Європейського суду з прав людини на предмет наявності «шкоди» і впливу на «суспільні інтереси» та статтею 47-1 Закону «Про інформацію».
5. Скасувати Указ Президента України №493 від 21.05.1998 р. «Про внесення змін до деяких указів Президента України з питань державної реєстрації нормативно-правових актів».
6. Зареєструвати всі нормативно-правові акти прокуратури в Міністерстві юстиції України.
7. Створити відкритий реєстр усіх нормативних актів прокуратури та відкриту базу даних нормативних актів, що стосуються прав та обов’язків громадян.
8. Створити умови для ознайомлення членів територіальних громад із усіма рішеннями органів місцевого самоврядування (в залежності від умов найбільш ефективним способом). Там, де це можливо, створити веб-сайти органів місцевого самоврядування із обов’язковим розміщенням повного реєстру та текстів усіх ухвалених рішень.
9. Забезпечити опублікування і доступ у відкритому режимі до всіх рішень місцевих адміністрацій (на рівні областей та міст Києва і Севастополя).
10. Враховуючи практику Європейського суду з прав людини і принципи законодавства щодо свободи інформації, розробити навчальний курс і провести навчання суддів місцевих і апеляційних судів усіх 27 регіонів України та державних службовців, які працюють у прес-службах і відділах зв’язків з громадськістю в органах державної влади та місцевого самоврядування, щодо міжнародних стандартів доступу до інформації та практики їх застосування в Україні.
11. Здійснити навчальні програми для державних службовців про положення Оргуської Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля.
12. Представникам ЗМІ, правозахисних та інших громадських організацій дослідити ефективність активного та пасивного доступу до інформації на центральному й місцевому рівнях та активніше оскаржувати в судовому порядку бездіяльність посадовців щодо надання інформації й відмови в наданні інформації.
Додаток 1
Лист Міністерства юстиції України
21.01.2006 № С-32705-22
Северину О.Є.
Міністерство юстиції України розглянуло Ваше звернення щодо підстав застосування грифів обмеженого доступу до нормативно-правових актів і повідомляє наступне.
Надання нормативно-правовим актам грифів обмеженого доступу, що не передбачено законодавством, є порушенням прав громадян на доступ до правової інформації.
Міністерством юстиції України проведено аналіз актів Кабінету Міністрів України, виданих протягом 1991-2005 років, з грифами обмеження доступу «Не для друку» та «Опублікуванню не підлягає», які законодавством України не передбачені.
За результатами аналізу, Міністерство юстиції України звернулось до Кабінету Міністрів з пропозицією дати доручення щодо недопущення у подальшому використання зазначених обмежувальних грифів та опублікування раніше виданих актів Кабінету Міністрів, які мають такі грифи.
Заступник міністра | [Підпис] | М.М.Шупеня |
Додаток 2
Перелік постанов Кабінету Міністрів України, що видані у 2001 році і мають гриф обмеження доступу,
який не передбачено чинним законодавством України
№з/п | Дата акта | Номер акта | Назва акта | Гриф |
1 | 18.01.2001 | 33 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 1996 р. №1540 | Не для друку |
2 | 31.01.2001 | 75 | Про затвердження Програми знешкодження вибухонебезпечних предметів, що залишилися з часів Другої світової війни в районі міст Севастополя та Керчі, на 2000 – 2005 роки | Не для друку |
3 | 07.02.2001 | 105 | Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами | Не для друку |
4 | 22.03.2001 | 269 | Про створення Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» і Наукового центру зв’язку та інформатизації Збройних Сил | Не для друку |
5 | 28.03.2001 | 304 | Про забезпечення призову громадян України на строкову військову службу у квітні – травні 2001 року | Не для друку |
6 | 04.04.2001 | 316 | Про державну підтримку розвитку ракетно-космічної галузі та збереження науково-технічного потенціалу Державного конструкторського бюро «Південне» імені М.К. Янгеля | Не для друку |
7 | 23.04.2001 | 378 | Про внесення змін до складу президії Вищої атестаційної комісії України | Не для друку |
8 | 23.05.2001 | 564 | Про виділення коштів для забезпечення виробничої діяльності державного підприємства «Херсонський суднобудівний завод» | Не для друку |
9 | 23.05.2001 | 567 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
10 | 18.06.2001 | 658 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
11 | 19.07.2001 | 855 | Про затвердження переліку підприємств, що звільняються від сплати земельного податку у 2001 році, і розмірів їх земельних ділянок | Не для друку |
12 | 26.07.2001 | 866 | Про військову підготовку студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу | Не для друку |
13 | 26.07.2001 | 879 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
14 | 26.07.2001 | 882 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
15 | 09.08.2001 | 1007 | Про виділення Службі безпеки коштів на придбання голографічних захисних елементів | Не для друку |
16 | 13.09.2001 | 1168 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
17 | 21.09.2001 | 1218 | Про збільшення граничної чисельності працівників Секретаріату Кабінету Міністрів України | Не для друку |
18 | 10.10.2001 | 1309 | Про затвердження Положення про забезпечення озброєнням, військовою технікою, боєприпасами та іншими матеріальними засобами з’єднань і частин внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ для виконання службово – бойових завдань в особливий період | Не для друку |
19 | 10.10.2001 | 1319 | Про заходи щодо вдосконалення комплексної утилізації військового майна Збройних Сил | Не для друку |
20 | 13.10.2001 | 1340 | Про затвердження Переліку військово-технічних спеціальностей і кількості призовників, які підлягають підготовці за цими спеціальностями у навчальних закладах Товариства сприяння обороні та професійно-технічних навчальних закладах у 2002 році | Не для друку |
21 | 15.10.2001 | 1348 | Про норми годування штатних тварин військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ та установ кримінально-виконавчої системи | Не для друку |
|
| |||
22 | 26.10.2001 | 1400 | Про забезпечення призову громадян України на строкову військову службу у жовтні – листопаді 2001 році | Не для друку |
23 | 16.11.2001 | 1490 | Про прогнозні показники видатків державного бюджету на потреби оборони до 2010 року | Не для друку |
24 | 17.11.2001 | 1518 | Про внесення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 р. №866 | Не для друку |
25 | 27.11.2001 | 1576 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1999 р. №2062 | Не для друку |
26 | 29.11.2001 | 1591 | Про внесення зміни до Порядку ввезення в Україну вогнепальної зброї представниками служб безпеки та охоронцями глав держав і членів офіційних делегацій іноземних держав | Не для друку |
27 | 04.12.2001 | 1631 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2000 р. №692 | Не для друку |
28 | 28.12.2001 | 1771 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
29 | 15.02.2002 | 144 | Про звільнення Кулика З.В. з посади голови правління Державної акціонерної компанії «Українське телебачення і радіомовлення» | Не для друку |
30 | 01.03.2002 | 242 | Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України | Не для друку |
31 | 29.03.2002 | 420 | Про забезпечення проведення призову громадян України на строкову військову службу у квітні – травні 2002 року | Не для друку |
32 | 29.03.2002 | 422 | Про організацію робіт з ліквідації літаків типу Ту-22, інших авіаційних носіїв ядерних озброєнь та засобів ураження до них з використанням іноземної матеріально-технічної допомоги | Не для друку |
33 | 29.03.2002 | 430 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 1999 р. №2303 | Не для друку |
34 | 11.04.2002 | 507 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 р. 1490 | Не для друку |
35 | 12.04.2002 | 512 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
36 | 13.05.2002 | 611 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1999 р. №2062 | Не для друку |
37 | 16.05.2002 | 636 | Про затвердження переліку географічних координат точок, що визначають положення вихідних ліній для відліку ширини територіального моря України в Азовському морі | Не для друку |
38 | 17.05.2002 | 651 | Про затвердження переліку підприємств, що звільняються від сплати земельного податку у 2002 році, і розмірів їх земельних ділянок | Не для друку |
39 | 17.05.2002 | 654 | Про підписання Угоди між Урядом України та Урядом Італійської Республіки про реструктуризацію боргу України | Не для друку |
40 | 30.05.2002 | 707 | Про схвалення проекту Угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки про реструктуризацію боргу та надання повноважень на її підписання | Не для друку |
41 | 30.05.2002 | 708 | Про схвалення проекту Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про консолідацію та реструктуризацію боргу безпосередньо перед Урядом Сполучених Штатів Америки або агентом, або який гарантовано чи застраховано ними, та надання повноважень на її підписання | Не для друку |
42 | 01.06.2002 | 746 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1319 | Не для друку |
43 | 13.06.2002 | 811 | Про затвердження посадових окладів працівників закордонних дипломатичних установ України | Не для друку (пункт 1) |
44 | 13.06.2002 | 817 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1319 | Не для друку |
45 | 14.06.2002 | 835 | Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України | Не для друку (пункт 1) |
46 | 01.07.2002 | 868 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 р. №866 | Не для друку |
47 | 01.07.2002 | 874 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2001 р. №316 | Не для друку |
48 | 01.07.2002 | 913 | Про затвердження складу президії Вищої атестаційної комісії | Не для друку ч. 2 пукту 1 |
49 | 01.07.2002 | 923 | Про відрядження Паламарчука А.В. у розпорядження Міністерства оборони | Не для друку |
50 | 15.07.2002 | 1012 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
51 | 23.07.2002 | 1037 | Про визнання такими, що втратили чинність, деяких рішень Кабінету Міністрів України з питань надання пільг суб’єктам господарської діяльності | Не для друку |
52 | 25.07.2002 | 1070 | Про надання Юсуповському палацо-парковому садибному комплексу статусу державної резиденції | Опублікуванню не підлягає |
53 | 25.07.2002 | 1075 | Про другий додатковий випуск облігацій зовнішньої державної позики 2000 року | Не для друку |
54 | 25.07.2002 | 1080 | Про заходи щодо реалізації міжнародного проекту створення космічного ракетного комплексу «Циклон 4» | Не для друку |
55 | 17.08.2002 | 1118 | Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів щодо забезпечення життєдіяльності на о. Зміїний | Не для друку |
56 | 19.08.2002 | 1214 | Про внесення зміни до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах та граничних військових звань за цими посадами | Не для друку |
57 | 29.08.2002 | 1252 | Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 1994 р. №342 | Не для друку |
58 | 29.08.2002 | 1312 | Про проведення невідкладних робіт з ліквідації аварійної ситуації на державному підприємстві «Горлівський хімічний завод» | Не для друку |
59 | 12.09.2002 | 1334 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
60 | 26.09.2002 | 1424 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2002 р. №1075 | Не для друку |
61 | 11.10.2002 | 1503 | Про затвердження переліку підприємств концерну «Бронетехніка України», номенклатури та обсягів товарів, на які поширюється дія пункту 22.28 статті 22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» | Не для друку |
62 | 11.10.2002 | 1504 | Про затвердження додаткового переліку підприємств концерну «Бронетехніка України», номенклатури та обсягів товарів, на які поширюється дія абзаців першого і другого пункту 11.32 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» | Не для друку |
63 | 11.10.2002 | 1505 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1999 р. №2289 | Не для друку |
64 | 25.10.2002 | 1596 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
65 | 05.11.2002 | 1665 | Про затвердження Положення про Урядову комісію з реформування та розвитку Збройних Сил України, інших військових формувань, озброєння та військової техніки | Не для друку |
66 | 16.11.2002 | 1755 | Про встановлення ширини територіального моря України в Азовському морі | Не для друку |
67 | 16.11.2002 | 1780 | Про затвердження додаткового переліку підприємств концерну «Бронетехніка України», номенклатури та обсягів товарів, на які поширюється дія абзаців першого і другого пункту 11.32 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» | Не для друку |
68 | 16.11.2002 | 1781 | Про затвердження додаткового переліку підприємств концерну «Бронетехніка України», номенклатури та обсягів товарів, на які поширюється дія пункту 22.28 статті 22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» | Не для друку |
69 | 25.12.2002 | 1972 | Про затвердження переліку військово-технічних спеціальностей і кількості призовників, які підлягають підготовці за цими спеціальностями у навчальних закладах Товариства сприяння обороні та професійно – технічних навчальних закладах у 2003 році | Не для друку |
70 | 25.12.2002 | 1982 | Про збільшення чисельності працівників Секретаріату Кабінету Міністрів України | Не для друку |
71 | 26.12.2002 | 2038 | Про збільшення чисельності працівників Секретаріату Кабінету Міністрів України | Не для друку |
72 | 28.12.2002 | 2045 | Про погашення заборгованості та впорядкування розрахунків підприємств електроенергетики з Державним комітетом з державного матеріального резерву | Не для друку |
73 | 16.01.2003 | 32 | Про передачу Культурного центру України в м. Москві в управління Державному управлінню справами | Не для друку |
74 | 16.01.2003 | 41 | Про порядок поставок продукції в рамках Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про виробничу і науково-технічну кооперацію підприємств оборонних галузей промисловості від 18 листопада 1993 року | Не для друку |
75 | 18.01.2003 | 59 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №105 | Не для друку |
76 | 06.02.2003 | 163 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1999 р. №2062 | Не для друку |
77 | 12.03.2003 | 317 | Про нагородження Почесною грамотою Кабінету Міністрів України | Не для друку |
78 | 12.03.2003 | 320 | Про внесення зміни до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами | Не для друку |
79 | 12.03.2003 | 323 | Про умови оплати праці керівних працівників Центру технічних засобів управління і телекомунікаційних систем Кабінету Міністрів України | Не для друку |
80 | 15.03.2003 | 345 | Про внесення зміни до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами | Не для друку |
81 | 26.04.2003 | 611 | Про визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України | Не для друку |
82 | 15.05.2003 | 706 | Про затвердження переліку підприємств, що звільняються від сплати земельного податку у 2003 році, і розмірів їх земельних ділянок | Не для друку |
83 | 02.06.2003 | 820 | Про заходи щодо оптимізації мережі військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів | Не для друку |
84 | 02.06.2003 | 821 | Про внесення зміни до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами | Не для друку |
85 | 02.06.2003 | 825 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. №41 | Не для друку |
86 | 20.06.2003 | 933 | Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
87 | 17.07.2003 | 1062 | Про внесення зміни до переліку вищих навчальних закладів, студенти яких проходять військову підготовку за програмою офіцерів запасу | Не для друку |
88 | 24.07.2003 | 1144 | Про затвердження Державної науково-технічної програми «Створення нових елементів і пристроїв електронної техніки спеціального призначення для виявлення компонентів ракетного палива та вибухових речовин, а також сучасних систем відображення інформації» на 2004 – 2006 роки | Не для друку |
89 | 28.07.2003 | 1171 | Про затвердження додаткового переліку підприємств концерну «Бронетехніка України», номенклатури та обсягів товарів, на які поширюється дія абзаців першого і другого пункту 11.32 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»» | Не для друку |
90 | 06.08.2003 | 1210 | Про обслуговування будинками відпочинку «Конча-Заспа» та «Пуща-Водиця»» окремих категорій осіб та пенсіонерів | Не для друку |
91 | 20.08.2003 | 1306 | Про внесення зміни до переліку пунктів пропуску через державний кордон, через які здійснюється переміщення вантажів військового призначення, а також вантажів, що стосуються ядерної діяльності, у разі їх транзиту територією України | Не для друку |
92 | 20.08.2003 | 1310 | Про вдосконалення умов праці працівників закордонних дипломатичних установ України | Не для друку п. 1 |
93 | 27.08.2003 | 1359 | Про внесення змін до Методики визначення залишкової вартості майна Збройних Сил України та інших військових формувань | Не для друку |
94 | 02.09.2003 | 1382 | Про внесення змін до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
95 | 04.09.2003 | 1401 | Про виділення коштів для здійснення невідкладних заходів з розв’язання проблем о. Зміїний | Не для друку |
96 | 09.09.2003 | 1425 | Деякі питання Секретаріату Кабінету Міністрів України | Не для друку |
97 | 15.10.2003 | 1613 | Про внесення змін до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
98 | 29.10.2003 | 1684 | Про організацію робіт з утилізації твердого ракетного палива Міжконтинентальних ракет PC-22 | Не для друку |
99 | 29.10.2003 | 1695 | Про затвердження Порядку віднесення міст до відповідних груп з цивільної оборони | Не для друку |
100 | 05.11.2003 | 1728 | Про внесення зміни до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
101 | 20.11.2003 | 1799 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. №41 | Не для друку |
102 | 20.11.2003 | 1802 | Про затвердження переліку військово-технічних спеціальностей і кількості призовників, які підлягають підготовці за цими спеціальностями у навчальних закладах Товариства сприяння обороні та професійно-технічних навчальних закладах у 2004 році | Не для друку |
103 | 21.11.2003 | 1815 | Про умови оплати праці вищих посадових осіб України та членів Кабінету Міністрів України | Не для друку (пункти 1,2) |
104 | 24.11.2003 | 1816 | Про Удовенка М.М. та Швацького Г.М. | Не для друку |
105 | 24.12.2003 | 2000 | Про затвердження додаткового переліку підприємств концерну «Бронетехніка України»», номенклатури та обсягів товарів, на які поширюється дія абзаців першого і другого пункту 11.32 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» | Не для друку |
106 | 28.01.2004 | 83 | Про доповнення переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, СБУ, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
107 | 04.02.2004 | 126 | Про прогнозні показники видатків із загального фонду державного бюджету на потреби оборони на період до 2015 року | Не для друку |
108 | 18.02.2004 | 188 | Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників, які безпосередньо зайняті підготовкою іноземних фахівців | Не для друку |
109 | 26.03.2004 | 389 | Деякі питання Міністерства оборони та Генерального штабу | Не для друку |
110 | 31.03.2004 | 406 | Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2003 р. №1990 | Не для друку |
111 | 14.04.2004 | 470 | Про затвердження Положення про державну мережу моніторингу глобальних навігаційних супутникових систем і Програми забезпечення функціонування і розвитку державної мережі моніторингу глобальних навігаційних супутникових систем на період до 2010 року | Не для друку |
112 | 14.04.2004 | 481 | Про внесення змін до переліку суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, яким надаються повноваження на право здійснення експорту товарів військового призначення власного виробництва в рамках Угоди між Урядом України та Урядом РФ про виробничу і науково-технічну кооперацію підприємств оборонних галузей промисловості від 18 листопада 1993 року | Не для друку |
113 | 14.04.2004 | 482 | Про доповнення пункту 2 Положення про військові представництва на підприємствах, в установах і організаціях | Не для друку |
114 | 02.06.2004 | 735 | Про утворення Ради генеральних конструкторів із створення техніки для потреб оборони та безпеки держави | Не для друку |
115 | 05.07.2004 | 838 | Про затвердження переліку підприємств, що звільняються від сплати земельного податку у 2004 році, і розмірів їх земельних ділянок | Не для друку |
116 | 13.07.2004 | 916 | Про доповнення переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, СБУ, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
117 | 15.07.2004 | 925 | Деякі питання виконання завдань Загальнодержавної програми створення військово-транспортного літака Ан-70 та його закупівлі за державним оборонним замовленням | Не для друку |
118 | 08.09.2004 | 1165 | Про затвердження Державної програми фундаментальних і прикладних досліджень з проблем використання ядерних матеріалів, ядерних і радіаційних технологій у сфері розвитку галузей економіки на 2004-2010 роки | Не для друку |
119 | 08.09.2004 | 1175 | Про доповнення до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, СБУ, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
120 | 22.09.2004 | 1252 | Про затвердження переліку посад військовослужбовців Державної спеціальної служби транспорту, що можуть бути заміщені працівниками | Не для друку |
121 | 22.09.2004 | 1262 | Про внесення змін до Програми утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет РС-22 | Не для друку |
122 | 22.09.2004 | 1265 | Про внесення змін до переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, СБУ, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
123 | 05.10.2004 | 1319 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №41 | Не для друку |
124 | 15.10.2004 | 1376 | Про утворення Управління моніторингу та аналізу справ щодо захисту інтересів держави в юрисдикційних органах у структурі Секретаріату Кабінету Міністрів України | Не для друку |
125 | 12.03.2005 | 182 | Про доповнення переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, СБУ, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами | Не для друку |
126 | 11.05.2005 | 327 | Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Управління державної охорони | Не для друку |
127 | 16.06.2005 | 474 | Про доповнення переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби Безпеки, інших військових формувань та особами начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції в органах виконавчої влади, інших цивільних установах та граничних військових і спеціальних звань за цими посадами» | Не для друку |
128 | 22.06.2005 | 500 | Про порядок використання коштів державного бюджету, які виділяються для утилізації твердого ракетного палива | Не для друку |
129 | 12.07.2005 | 565 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2004 р. №735 | Не для друку |
130 | 10.08.2005 | 730 | Про внесення змін до Програми утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет РС-22 | Не для друку |
131 | 18.08.2005 | 777 | Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 р. №75 | Не для друку |
Перелік розпоряджень Кабінету Міністрів України, що і мають гриф обмеження доступу,
який не передбачено чинним законодавством України
№з/п | Дата акта | Номер акта | Назва акта | Гриф |
1 | 24.01.2001 | 16-р | Про відпуск у порядку тимчасового позичання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву для ліквідації наслідків стихійного лиха | Не для друку |
2 | 31.01.2001 | 27-р | Про передачу військового майна СБУ | Не для друку |
3 | 05.02.2001 | 33-р | Про передачу будівель військового містечка №2 у м. Херсоні в оперативне управління Національного банку | Не для друку |
4 | 07.02.2001 | 36-р | Про передачу будівлі №13/166 військового містечка №166 у м. Івано-Франківську до сфери управління МВС | Не для друку |
5 | 07.02.2001 | 37-р | Про відрядження полковника Іващенка В.В. | Не для друку |
6 | 07.02.2001 | 40-р | Про передачу військового майна | Не для друку |
7 | 15.02.2001 | 47-р | Про утворення робочої групи для забезпечення проведення реструктуризації частини державного зовнішнього боргу України в рамках Паризького клубу кредиторів | Не для друку |
8 | 28.02.2001 | 58-р | Про підготовку та участь національної експозиції у міжнародній виставці військової техніки «Айдекс-2001» (Об’єднані Арабські Емірати) | Не для друку |
9 | 28.02.2001 | 59-р | Про передачу будівель військового містечка №2 у м. Ромни Сумської області до сфери управління МНС | Не для друку |
10 | 28.02.2001 | 61-р | Про відрядження Величка О.Ф. і Доценка O.K. | Не для друку |
11 | 01.03.2001 | 62-р | Про перерахунок пенсій окремим особам | Не для друку |
12 | 01.03.2001 | 68-р | Про фінансування витрат на управління державним боргом | Не для друку |
13 | 04.04.2001 | 127-р | Про митне оформлення вантажів, що надійшли для будівництва бази відпочинку «Синьогора» у с Гуті Івано-Франківської області | Не для друку |
14 | 13.04.2001 | 137-р | Про митне оформлення продовольчого зерна | Не для друку |
15 | 23.04.2001 | 141-р | Про відрядження підполковника Аргучинського І.Б. | Не для друку |
16 | 23.04.2001 | 148-р | Про відпуск у порядку тимчасового позичання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву для ліквідації наслідків стихійного лиха | Не для друку |
17 | 23.04.2001 | 150-р | Про передачу будівлі №4 військового містечка №16 у м. Харкові | Не для друку |
18 | 06.05.2001 | 167-р | Про відрядження полковника Щербаня Д.В. | Не для друку |
19 | 06.05.2001 | 181-р | Про утворення міжвідомчої робочої групи з питань розроблення проектів Концепції інформаційної безпеки та Програми боротьби із злочинами у сфері інформаційних технологій | Не для друку |
20 | 23.05.2001 | 211-р | Про передачу електроагрегата | Не для друку |
21 | 23.05.2001 | 214-р | Про передачу майна військових містечок до сфери управління МВС | Не для друку |
22 | 23.05.2001 | 217-р | Про митне оформлення вантажів, які передаються за контрактом від 21 січня 2000 р. №31/99 (USE-16.3-61-КУКЕ-ОО) | Не для друку |
23 | 25.05.2001 | 218-р | Про розміщення деяких організацій | Не для друку |
24 | 25.05.2001 | 219-р | Про розміщення Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів | Не для друку |
25 | 25.05.2001 | 226-р | Про закупівлю Державною податковою адміністрацією комп’ютерного обладнання | Не для друку |
26 | 28.05.2001 | 224-р | Про митне оформлення літака Ан-124, що ввозиться на митну територію України | Не для друку |
27 | 06.06.2001 | 237-р | Про передачу військового майна Словацькій Республіці | Не для друку |
28 | 18.06.2001 | 242-р | Про відрядження полковника Нагорянського CO. | Не для друку |
29 | 21.06.2001 | 254-р | Про відрядження майора Струка П. О. | Не для друку |
30 | 21.06.2001 | 255-р | Про фінансування виготовлення танків | Не для друку |
31 | 27.06.2001 | 259-р | Про пенсійне забезпечення окремих категорій посадових осіб | Не для друку |
32 | 06.07.2001 | 267-р | Про передачу будинку у власність Патона Б.Є. | Не для друку |
33 | 11.07.2001 | 282-р | Про відрядження підполковника Шведа В.Г. | Не для друку |
34 | 11.07.2001 | 285-р | Про передачу літака в управління Державному управлінню справами | Не для друку |
35 | 11.07.2001 | 286-p | Про передачу військового майна в управління Державному управлінню справами | Не для друку |
36 | 12.07.2001 | 288-p | Про митне оформлення вантажу, що надійшов для Андрушівського хлібоприймального підприємства Житомирської області | Не для друку |
37 | 20.07.2001 | 290-p | Про відрядження Степанюка СІ. | Не для друку |
38 | 26.07.2001 | 312-p | Про передачу майна військового містечка №1 у м. Чернівцях | Не для друку |
39 | 08.08.2001 | 329-p | Про надання гарантії Кабінету Міністрів України на забезпечення поставки Грецькій Республіці продукції ДП «Завод імені В.О.Малишева» | Не для друку |
40 | 09.08.2001 | 336-p | Про передачу військової техніки | Не для друку |
41 | 31.08.2001 | 402-p | Про відрядження генерала внутрішньої служби Кравченка Ю.Ф. до Міжрегіональної академії управління персоналом | Не для друку |
42 | 13.09.2001 | 411-p | Про перерахунок пенсії колишнім заступникам керівників центральних органів виконавчої влади | Не для друку |
43 | 13.09.2001 | 426-p | Про відрядження Коваля В.М. і Пісоцького О.Ю. | Не для друку |
44 | 13.09.2001 | 428-p | Питання реалізації військового майна | Не для друку |
45 | 26.09.2001 | 448-p | Про додаткові заходи щодо захисту інтересів національних товаровиробників на зовнішньому та внутрішньому ринку | Не для друку |
46 | 26.09.2001 | 449-p | Про внесення зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 червня 2001 р. №259 | Не для друку |
47 | 26.09.2001 | 454-p | Про передачу військового майна до сфери управління МНС | Не для друку |
48 | 26.10.2001 | 501-p | Про передачу будівель військових містечок №37 і 38 у м. Харкові до сфери управління СБУ | Не для друку |
49 | 26.11.2001 | 502-p | Про передачу транспортних засобів | Не для друку |
50 | 16.11.2001 | 512-p | Про передачу військового майна | Не для друку |
51 | 17.11.2001 | 520-p | Про передачу зброї | Не для друку |
52 | 17.11.2001 | 524-p | Про передачу СБУ конфіскованого автомобіля | Не для друку |
53 | 29.11.2001 | 533-p | Про відрядження генерал-майора податкової міліції Пухляка В.М. | Не для друку |
54 | 03.12.2001 | 553-p | Про здійснення контролю за діяльністю Чорноморського флоту Російської Федерації, що тимчасово перебуває на території України | Не для друку |
55 | 13.12.2001 | 570-p | Про передачу будівель військового містечка №3 та цілісного майнового комплексу військового містечка №62 до сфери управління Державного департаменту з питань виконання покарань | Не для друку |
56 | 13.12.2001 | 572-p | Про фінансування заходів щодо криптографічного та технічного захисту інформації, охорона якої забезпечується державою відповідно до законодавства | Не для друку |
57 | 02.01.2002 | 2-p | Про митне оформлення вантажів, що надійшли на адресу відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС» державного підприємства НАЕК «Енергоатом» | Не для друку |
58 | 24.01.2002 | 18-p | Про митне оформлення устаткування, що вивозиться за межі митної території України | Не для друку |
59 | 24.01.2002 | 19-p | Про митне оформлення та державну реєстрацію транспортних засобів | Не для друку |
60 | 28.01.2002 | 33-p | Про утворення міжвідомчої робочої групи з розроблення Концепції розвитку та ефективної експлуатації газотранспортної системи України | Не для друку |
61 | 08.02.2002 | 40-p | Про умови оплати праці начальника Управління адміністративних будинків Господарського управління Секретаріату Кабінету Міністрів України Шиянова А.С. | Не для друку |
62 | 14.02.2002 | 64-p | Про передачу військового майна до сфери управління Мінпромполітики | Не для друку |
63 | 13.03.2002 | 111-p | Про виключення із складу Військово-Морських Сил катера-торпедолова «Малин» | Не для друку |
64 | 13.03.2002 | 125-p | Про здійснення заходів державної підтримки двічі Героя Радянського Союзу Петрова B.C. | Не для друку |
65 | 13.03.2002 | 133-p | Про передачу автомобільної техніки Новоград-Волинській райдержадміністрації | Не для друку |
66 | 13.03.2002 | 134-p | Про передачу автомобільної техніки Піщанській райдержадміністрації | Не для друку |
67 | 13.03.2002. | 135-p | Про затвердження переліку військового майна Збройних Сил, яке пропонується до відчуження | Не для друку |
68 | 18.03.2002 | 143-p | Про передачу військового майна до сфери управління МОН | Не для друку |
69 | 29.03.2002 | 158-p | Про митне оформлення зернозбирального комбайна MDW Е -525 Hyfa | Не для друку |
70 | 29.03.2002 | 173-p | Про підготовку пропозицій щодо внесення змін до законів та інших нормативно-правових актів з питань уточнення завдань Збройних Сил, інших військових формувань | Не для друку |
71 | 29.03.2002. | 175-p | Про затвердження переліку військового майна СБУ, яке пропонується до відчуження | Не для друку |
72 | 29.03.2002. | 176-p | Про передачу військового майна до сфери управління СБУ | Не для друку |
73 | 29.03.2002 | 177-p | Про передачу військового майна до сфери управління Держкомкордону | Не для друку |
74 | 30.03.2002 | 183-p | Про утворення Міжвідомчої робочої групи для вирішення проблем, пов’язаних з добудовою та подальшим використанням крейсера «Україна», погашенням заборгованості за роботи, виконані ДП «Суднобудівний завод імені 61 комунара» | Не для друку |
75 | 11.04.2002 | 193-p | Про термін здійснення ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат» операцій з давальницькою сировиною для виготовлення феронікелю | Не для друку |
76 | 11.04.2002 | 198-p | Про митне оформлення комп’ютерного обладнання, що надійшло Державній податковій адміністрації | Не для друку |
77 | 12.04.2002 | 214-p | Про затвердження переліку нерухомого військового майна внутрішніх військ МВС, яке пропонується до відчуження | Не для друку |
78 | 12.04.2002 | 215-p | Про затвердження переліку військового майна Прикордонних військ, яке пропонується до відчуження | Не для друку |
79 | 12.04.2002 | 216-p | Про затвердження переліку військового майна військ Цивільної оборони, яке пропонується до відчуження | Не для друку |
80 | 27.04.2002 | 243-p | Про передачу частини будівлі до сфери управління СБУ | Не для друку |
81 | 16.05.2002 | 253-p | Про передачу військової техніки Новоград-Волинській райдержадміністрації | Не для друку |
82 | 16.05.2002 | 254-p | Про реєстрацію автомобіля марки BMW-730 | Не для друку |
83 | 16.05.2002 | 256-p | Про затвердження робочого проекту побудови інтегрованої телекомунікаційної системи в Будинку Уряду | Не для друку |
84 | 01.06.2002 | 290-p | Про затвердження переліку військового майна Управління державної охорони, яке пропонується до відчуження | Не для друку |
85 | 01.06.2002 | 291-p | Про передачу військового майна СБУ | Не для друку |
86 87 | 04.06.2002 | 303-p | Про митне оформлення автотранспортних засобів ДП «Об’єднане підприємство транспортного забезпечення» Державного управління справами та автопідприємства Господарського управління Секретаріату Кабінету Міністрів України | Не для друку |
88 | 13.06.2002 | 318-p | Про відрядження генерала внутрішньої служби Кравченка Ю.Ф. до Херсонської облдержадміністрації | Не для друку |
89 | 13.06.2002. | 319-p | Про відрядження генерала внутрішньої служби Кравченка Ю.Ф. до Міжрегіональної академії управління персоналом | Не для друку |
90 | 13.06.2002 | 324-p | Про передачу цілісного майнового комплексу військового містечка №243 до сфери управління Держкомкордону | Не для друку |
91 | 13.06.2002. | 325-p | Про митне оформлення електродвигунів, ввезених для ДХК «Ровенькиантрацит» | Не для друку |
92 | 14.06.2002 | 331-p | Про утворення міжвідомчої робочої групи з підготовки проекту Указу Президента України «Про затвердження Порядку запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану» | Не для друку |
93 | 14.06.2002 | 340-p | Про скасування деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України | Не для друку |
| 20.06.2002 | 346-p | Про стан виконання Програми дій, спрямованих на підтримання режиму державного кордону України і прикордонного режиму, розвиток Прикордонних військ України та митних органів України, на період до 2005 року | Опублікуванню не підлягає |
94 | 01.07.2002 | 351-p | Про затвердження переліку військового майна внутрішніх військ МВС, яке пропонується до відчуження | Не для друку |
95 | 11.07.2002 | 385-p | Про внесення зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 листопада 1994 р. №811 | Не для друку |
96 | 11.07.2002 | 389-p | Про митне оформлення вантажів, які були ввезені для Державного управління справами | Не для друку |
97 | 12.07.2002 | 392-p | Про митне оформлення майна Збройних Сил, яке передається Міністерству оборони Республіки Молдова з метою використання під час проведення миротворчих навчань «Голубий щит – 2002» | Не для друку |
98 | 25.07.2002 | 414-р | Про передачу цілісного майнового комплексу пансіонату «Піщане» у державну власність | Не для друку |
99 | 14.08.2002 | 442-р | Про відрядження генерал-майора міліції Француза А.Й. до Волинської облдержадміністрації | Не для друку |
100 | 19.08.2002 | 468-р | Про передачу військового майна до сфери управління МВС | Не для друку |
101 | 19.08.2002 | 469-р | Про передачу цілісного майнового комплексу колишнього аеродрому військової авіації у м. Городня з державної у комунальну власність | Не для друку |
102 | 19.08.2002 | 470-р | Про передачу цілісного майнового комплексу 26 арсеналу 43 Ракетної армії до сфери управління МНС | Не для друку |
103 | 19.08.2002 | 481-р | Про передачу автомобілів | Не для друку |
104 | 29.08.2002 | 495-р | Про реалізацію військового майна | Не для друку |
105 | 29.08.2002 | 496-р | Про передачу нерухомого майна військових містечок до сфери управління місцевих органів виконавчої влади | Не для друку |
106 | 29.08.2002 | 497-р | Про передачу військового майна Управлінню державної охорони | Не для друку |
107 | 29.08.2002 | 499-р | Про внесення зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 березня 2001 р. №68 | Не для друку |
108 | 29.08.2002 | 502-р | Про затвердження заходів з розвитку Урядової інформаційно-аналітичної системи з питань надзвичайних ситуацій на 2003 – 2005 роки | Не для друку |
109 | 16.09.2002 | 539-р | Про утворення Урядової комісії з реформування та розвитку Збройних Сил України, інших військових формувань, озброєння та військової техніки | Не для друку |
ПО | 21.09.2002 | 545-р | Про забезпечення платежів за облігаціями зовнішньої державної позики 2000 року | Не для друку |
111 | 26.09.2002 | 562-р | Про скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. №389 | Не для друку |
112 | 11.10.2002 | 571-р | Про повернення спецтехніки ДП «Завод імені В.О. Малишева» | Не для друку |
113 | 11.10.2002 | 573-р | Про поставку Російській Федерації матеріальної частини виробів РС-18 | Не для друку |
114 | 24.10.2002. | 589-р | Про обслуговування Давидової К. А. | Не для друку |
115 | 04.11.2002 | 624-р | Про відпуск Міноборони авіаційного палива з державного резерву | Не для друку |
116 | 22.11.2002 | 681-р | Про відрядження Степанюка С.І. | Не для друку |
117 | 12.12.2002 | 688-р | Про безоплатну передачу цілісного майнового комплексу колишнього аеродрому військової авіації у с. Гавриші у спільну власність територіальних громад | Не для друку |
118 | 25.12.2002 | 716-р | Про заходи щодо комплексної утилізації, відновлення (ремонту) звичайних видів боєприпасів (їх елементів), непридатних для подальшого використання і зберігання, а також утилізації вибухових та спеціальних хімічних речовин | Не для друку |
119 | 25.12.2002 | 726-р | Про відрядження генерал-майора Гутника А.Є. | Не для друку |
120 | 25.12.2002 | 749-р | Про підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Туркменистану про реструктуризацію боргу України перед Туркменистаном | Не для друку |
121 | 12.03.2003 | 130-р | Про утворення міжвідомчої комісії з питань доцільності ремонту, модернізації та подальшого перебування у складі Військово-Морських Сил Збройних Сил підводного човна «Запоріжжя» | Не для друку |
122 | 12.03.2003 | 131-р | Про передачу цілісних майнових комплексів військових санаторіїв | Не для друку |
123 | 15.03.2003 | 150-р | Про доручення на здійснення державних зовнішніх запозичень у 2003 році | Не для друку |
124 | 31.03.2003 | 183-р | Про визначення місця розташування військової частини Д1002 військ Цивільної оборони | Не для друку |
125 | 04.04.2003 | 196-р | Про виділення коштів на добудову рефрижераторних суден | Не для друку |
126 | 07.04.2003 | 209-р | Про підписання Протоколу між Кабінетом Міністрів України та Урядом Туркменістану про ставку нарахування відсотків на векселі Туркменистану | Не для друку |
127 | 22.05.2003 | 285-р | Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 січня 1994р. №31 | Опублікуванню не підлягає |
128 | 27.05.2003 | 296-р | Про передачу Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства | Не для друку |
129 | 11.06.2003 | 331-p | Про додаткову поставку Російській Федерації виробів PC-18 | Не для друку |
130 | 11.06.2003 | 338-p | Про створення спеціальної інформаційно-телекомунікаційної системи органів виконавчої влади | Не для друку |
131 | 11.06.2003 | 346-p | Про передачу цілісного майнового комплексу 30 загальновійськового полігону військової частини А-1453 до сфери управління МВС | Не для друку |
132 | 20.06.2003 | 372-p | Про реалізацію нерухомого військового майна СБУ | Не для друку |
133 | 20.06.2003 | 373-p | Про надання дозволу на митне оформлення та реєстрацію автобусів надвеликої місткості | Не для друку |
134 | 06.08.2003 | 480-p | Про митне оформлення та реєстрацію тракторів, що надійшли на адресу санаторію-профілакторію ЗАТ «Золоті піски» | Не для друку |
135 | 27.08.2003 | 543-p | Про дозвіл на вивезення за межі України автомобіля | Не для друку |
136 | 04.09.2003 | 553-p | Про голів президії та секції президії ВАК | Не для друку пункт 2 |
137 | 20.10.2003 | 637-p | Про внесення зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 травня 1997 р. №254 | Не для друку |
138 | 08.12.2003 | 736-p | Про надання дозволу на митне оформлення та реєстрацію автобусів великої та надвеликої місткості | Не для друку |
139 | 29.12.2003 | 822-p | Про виділення коштів для розроблення та виготовлення зразка комплексу спеціального призначення | Не для друку |
140 | 20.01.2004 | 22-p | Деякі питання оплати праці суддів | Не для друку |
141 | 20.01.2004 | 23-p | Деякі питання оплати праці прокурорів і слідчих органів прокуратури | Не для друку |
142 | 04.02.2004 | 44-p | Про доручення на здійснення державних зовнішніх запозичень у 2004 році | Не для друку |
143 | 17.02.2004 | 79-p | Про виділення коштів Державній судовій адміністрації | Не для друку |
144 | 31.03.2004 | 196-p | Про передачу Державному управлінню справами повноважень з управління пакетом акцій ВАТ «Готель «Дніпро» | Не для друку |
145 | 12.05.2004 | 306-p | Про зарахування цінностей колекції Музею коштовного і декоративного каміння до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України | Не для друку |
146 | 26.05.2004 | 336-p | Про здійснення міжнародних польотів з аеродрому «Сокольники» | Не для друку |
147 | 02.06.2004 | 365-p | Про умови фінансування робіт з модернізації танків Т-64БМ «Булат» | Не для друку |
148 | 17.06.2004 | 383-p | Про затвердження плану заходів, спрямованих на боротьбу з корупцією, на 2004 рік | Не для друку |
149 | 18.06.2004 | 397-p | Про передачу конфіскованих за рішенням суду транспортних засобів | Не для друку |
150 | 05.07.2004 | 425-p | Про заходи щодо подальшого розвитку спеціальної інформаційно-телекомунікаційної системи органів виконавчої влади | Не для друку |
151 | 05.07.2004 | 430-p | Про деякі питання визначення стажу державної служби | Не для друку |
152 | 05.07.2004 | 448-p | Деякі питання визначення переліку важливих об’єктів держави, що підлягають прикриттю Військами Протиповітряної оборони Збройних Сил, та встановлення параметрів чергового радіолокаційного поля | Не для друку |
153 | 08.10.2004 | 694-p | Про передачу об’єктів оздоровчого призначення | Не для друку |
154 | 28.10.2004 | 785-p | Про затвердження номенклатури та кількості товарів, переміщення яких регулюється Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом РФ про переміщення товарів у рамках співробітництва в освоєнні космічного простору, створенні та експлуатації ракетно-космічної та ракетної техніки | Не для друку |
155 | 28.10.2004 | 786-p | Про заходи щодо забезпечення виконання міжнародних зобов’язань за Договором між Україною та Федеративною Республікою Бразилія про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія «Циклон – 4» на пусковому центрі Алкантара | Не для друку |
156 | 28.10.2004 | 802-p | Про доповнення розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.06.2003 №373 | Не для друку |
157 | 02.04.2005 | 84-p | Деякі питання відчуження військового майна Збройних Сил | Не для друку |
158 | 23.04.2005 | 121-p | Про підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про продовження строку експлуатації ракетного комплексу 15П118М | Не для друку |
159 | 28.05.2005 | 166-p | Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2003 р. №1210 | Не для друку |
160 | 30.05.2005 | 171-p | Про затвердження директив делегації України на переговорах із вступу України до Світової організації торгівлі | Не для друку |
161 | 08.06.2005 | 187-p | Про підписання Угоди (у формі обміну листами) між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки про досягнення взаєморозуміння в ході двосторонніх переговорів в рамках вступу України до СОТ | Не для друку |
162 | 13.07.2005 | 258-p | Про затвердження переліку нерухомого військового майна Держприкордонслужби, яке може бути відчужено | Не для друку (абзац 1 |
163 | 18.08.2005 | 345-p | Про забезпечення проведення розрахунків за контрактами, пов’язаними з організацією постачання спецмайна та надання послуг для Міністерства оборони Туркменистану | Не для друку |
164 | 05.09.2005 | 387-p | Про доручення на здійснення державою зовнішніх запозичень у 2005 році | Не для друку |
[1] Підготовлено головою правління УГСПЛ та співголовою ХПГ Євгеном Захаровим та співголовою ХПГ Іриною Рапп за участю правового радника сайту «Майдан» Олександра.Северина (Київ) та члена правління УГСПЛ Олександра Степаненка (Чортків Тернопільської області).
[2] Використані матеріали дослідження «Огляд змін до законодавства у сфері регулювання діяльності засобів масової інформації та свободи інформації в Україні у 2005 р.», Оксана Нестеренко, аспірант кафедри конституційного права Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого. Доступно на сайті ХПГ: www.khpg.org.
[3] Детальніше дивись: Євген Захаров, Ірина Рапп. Які відомості становлять державну таємницю в Україні? //Свобода висловлювань і приватність, №4, 2005 р. – с. Доступно на сайті ХПГ www.khpg.org
[4] Детальніше див.: Євген Захаров. Кампанія проти незаконного засекречування інформації. //Свобода висловлювань і приватність, №2, 2005. – С. , а також http://maidan.org.ua/wiki/index.php/Право_На_Правду